Dovolená v Bratislavě - nepříliš vzdálený luxus

Nechcete na dovolenou k moři a nechcete platit moc peněz za západní země? Vyjdete se do hlavního města Slovenska, do Bratilavy. Dojedete do něj po dálnici a nabídne vám přijemné prostředí podobné tomu našemu...

Památky v Bratislavě

Bratislava je díky své dlouhé historii z pohledu turisty především městem památek, které jsou navíc soustředěné v drtivé většině přímo do historického centra. To je velká výhoda, protože při příjezdu dojdete pouze do centra a máte je všechny jak na dlani a pár kroků od sebe. Nemusíte nikde dlouze cestovat, přecházet a složitě hledat. Jednoduše řečeno, ať se v centru Bratislavy vydáte jakýmkoliv směrem, vždy nějakou pamětihodnost potkáte.

Bratislavský hrad (Bratislava))Suverénní a neochvějnou dominantou města a v podstatě celého Slovenska je Bratislavský hrad. Ten je vyobrazen i ve znaku Bratislavy a s její tváří je spjat už od 10. století, kdy byl vystaven. Nachází se na vršku, který patří do jižního výběžku Malých Karpat, a který mu tak umožňuje tyčit se majestátně 85 metrů nad městem. Pod ním pak proudí Dunaj, což mu ještě dodalo strategickou nedobytnost. Jeho historie je zajímavá, protože byl několikrát přestavěn a to vždy tak, aby jako jedno ze sídel významných říší korespondoval s tehdejšími architektonickými trendy – v 15. století v gotickém stylu, o století později v duchu renesance a v 17. století mu byl přiřknut jeho současný barokní ráz. Od roku 1961 se také pyšní titulem Československá národní památka.

Jak už bylo řečeno v úvodu, doslova nabité je pak celé centrum Bratislavy, kde můžete najít řadu významných památek. Jak je u většiny měst zvykem, největší památkou starého města je vždy samotná radnice. Ani Bratislava není výjimkou a zdejší Stará radnice, která čítá nespočet budov, je dnes především sídlem bratislavského muzea. Nedaleko pak najdete nejstarší budovu ve městě, která symbolizuje středověké opevnění města, a kterou je Michalská brána. Poblíž se také nachází univerzitní knihovna z roku 1756, kterou v minulosti několikrát využíval tehdejší uherský sněm. Centrum Bratislavy je také charakterizováno mnoha paláci, které jsou stejně jako Bratislavský hrad v barokním stylu. Nejznámější je Grassalkovičův palác z roku 1760, kde dnes sídlí slovenský prezident. Vládu byste hledali v nedalekém arcibiskupském paláci a primátora v Primaciálném paláci, kde byl mimo jiné podepsán v roce 1805 slavný Prešpurský mír.

Katedrála svatého Martina (Bratislava)Bratislava pochopitelně ale není pouze město paláců v centru města, ale velký význam pro ni mají i některé stavby mnohem více spjaté s náboženstvím. Nejznámější stavbou je Katedrála svatého Martina (Slováci jí nazývají Dóm svatého Martina), která je zároveň největší sakrální stavbou ve městě – věž měří 85 metrů. Postavena byla ve 14. století a už od 16. století zde po bezmála tři stovky let probíhaly korunovace uherských panovníků. Podobnému významu se těší i Františkánský kostel, který je nejstarším kostelem v Bratislavě (postaven byl ve 13. Století), a kde probíhaly především rytířské ceremoniály. Lehký vliv secese ve městě pak symbolizuje Kostel svaté Alžběty, kterému se někdy přezdívá Modrý kostelík.

Copyright © 2018 Bratislava | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz
Doporučujeme: Navštivte s námi největší města světa, Litvu nebo rovnou celou Ameriku. Co říkáte na Dovolenou v Rakousku, ve Španělsku, na řeckém Korfu, nebo ve francouzském Saint-Tropez? Nebaví vás známé země? Podívejte se do neprobádané Indie... Podívejte se do italských Benátek, popřípadě ruské Moskvy. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!