Bratislavské letiště

Bratislavské letiště (Bratislava)Devět kilometrů severovýchodně od centra naleznete bratislavské letiště, které nese název podle generála M. R. Štefánika, který v oblasti tragicky zahynul při letecké katastrofě na počátku 20. století. Zároveň se jedná o největší letiště, kterým se může Slovensko pyšnit, a také o nejrychleji se rozvíjející areál v rámci celé Evropy. I když bylo původně vytvořeno na realizování levnějších letů na větší evropská letiště, které protínají hlavní světové trasy, dnes přeci jen musí pokrýt zvyšující se nároky nejen Bratislavy.


Slavnostně otevřeno bylo jako lokální letiště už v roce 1951, nicméně svého prvního velkého terminálu se dočkalo až v roce 1971. Ten ale pochopitelně nestačil, a tak byl v roce 1994 otevřen i terminál B. To má za následek, že se dnes počet ročně odbavených turistů pohybuje na hranici dvou miliónů. Jinak je letiště v Bratislavě založené na systému dvou přistávacích a vzletových drah, které jsou na sebe kolmé, a které dnes umožňují jak přistání, tak start všech typů letadel. Jak už bylo ale naznačeno, stále se zde využívají především menší letadla, která přepravují turisty na nedaleká letiště ve Vídni a Budapešti. Samozřejmě už tu naleznete i pravidelné linky do velkých turistických destinací Evropy, ale například i v Egyptě.

Bratislavské letiště (Bratislava)Když se dostanete do Bratislavy, nejjednodušší cestou jak se dostat na letiště, je autobus číslo 61. Ten jezdí doslova každou chvíli a jeho opravdu jediným smyslem je přepravovat turisty z centra na letiště M. R. Štefánika. Navíc na tento spoj všechny cestovní kanceláře, které předpokládají volný pohyb svých klientů po Bratislavě, upozorňují. Na samotném letišti je pak k dispozici mnoho služeb, na které můžete být zvyklí z velkých evropských letišť, což znamená – veškeré odpočinkové zóny, restaurace, bary, obchody, ale je k dispozici i například pronájem automobilů. Když už jsme u cestování autem, na letiště v Bratislavě se lze pochopitelně dostat i vlastním vozem, který pak můžete nechat na letištním parkovišti. To má sice kapacitu pouze 970 míst, na druhou stranu ale není tak drahé – do 15 minut zde stojíte zadarmo, hodina vás vyjde na 1,70 Eur, jeden den na 18,20 Eur a týden na 73,00 Eur.


Co se týče další dopravy respektive pohybu po Bratislavě, páteřní síť tvoří tramvaje, které jsou ale svou kapacitou nedostačující. Magistrát města se to sice snaží řešit především posílením trolejbusových linek, které mají sloužit jako podpůrný prostředek, nebo autobusy, které zajišťují propojení velkých sídlišť. Stále to ale není dostatečné a to především proto, že Bratislava nemá metro. Před Sametovou revolucí sice byla jeho výstavba zahájena, nicméně následovalo poměrně rychlé ukončení a nikdo na ní doposud nenavázal. Jedinou nadějí je tak plánovaný systém rychlodrážních tramvají, na kterém se má začít pracovat v průběhu roku 2009. Dalším problémem, se kterým se doprava v Bratislavě potýká, je stárnoucí vozový park respektive i staré tramvaje. Na druhou stranu je Bratislava dobře propojena významnými dálnicemi a jedná se i o železniční uzel, takže i cesta vlakem se nabízí jako dobrá varianta.

Copyright © 2024 Bratislava | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz
Doporučujeme: Navštivte s námi největší města světa, Litvu nebo rovnou celou Ameriku. Co říkáte na Dovolenou v Rakousku, ve Španělsku, na řeckém Korfu, nebo ve francouzském Saint-Tropez? Nebaví vás známé země? Podívejte se do neprobádané Indie... Podívejte se do italských Benátek, popřípadě ruské Moskvy. Ať je léto nebo zima, last minute zájezdy jsou vždycky prima!